top of page

Хроника на събитията в Габровския край

(Хроника на събитията в Габровския край. // Бочаров, Георги. Сладко нещо е свободата. -Габрово, 2011, с. 22-24)

 

8 февруари - Георги Бочаров, пратеник на габровци, тръгва за Румъния, за да се получат указания за действие, както и да се осигури войвода за готвещото се в Габрово въстание. Присъства на двете събрания, организирани в Горна Оряховица, второто председателствано от Стефан Стамболов. Габрово е сред първите средища на комитетска дейност, в които идват апостолите Стефан Стамболов и Георги Измирлиев.

 

8 март - Георги Измирлиев създава революционен комитет в с. Новата махала, Габровско.

 

април - Тотю Иванов, член на Габровския революционен комитет, посещава с. Новата махала заедно с Коста Априлов и Никола Кавалов за подготовка на въстаниците в района.

 

23 април, Гергьовден - в местността Родевото (кв. Борово) се провежда тайно събрание на Габровския революционен комитет, на което Цанко Дюстабанов е посветен в готвеното въстание и избран за войвода на Габровската чета.

 

25 април - Цанко Дюстабанов е предложен за делегат на общото събрание на Окръжния комитет в Първи революционен окръг в Горна Оряховица.

 

28 април - в Габрово се получава известие за избухналото в Панагюрище въстание.

 

29 април - до Габрово достигат сведения за придвижването на четата на поп Харитон към Дряновски манастир.

 

30 април - в местността Михалевото се взема решение въстанието в Габрово да започне на първи май, като Соколският манастир се определя за сборно място на четниците. Нощта срещу 1 май  30 души четници напускат града и се събират в с. Бичкиня.

 

1 май - от Бичкинята, през Етъра, Новата махала, Чарково, Червена локва четата пристига в Габровския манастир. През нощта срещу 2 май щабът на четата обсъжда бъдещите действия.

 

2 май - четата, която брои вече 219 души, се разделя на 7 подчети. Започва бойният й път. При с. Червен бряг получава първото си бойно кръщение в сражение с турската поща. Вечерта на Моровешките скали  и  четниците  полагат клетва.

 

3 май - Гаврил Кръстников донася знамето на четата, ушито от габровката Мария Ив. Ряскова. Дюстабанов разделя четата на две отделения, за да могат да се обхванат повече населени места. Първото отделение достига вечерта до с. Гъбене, а второто - достига с. Стоките, Севлиевско.

 

4 май - Първото отделение се придвижва към с. Батошево (Севлиевско), където се събират четниците от двете отделения. Ново прегрупиране на въстаниците. Георги Бочаров и Гаврил Кръстников остават да организират защитата на Батошево, а Цанко Дюстабанов влиза във въстаналия Кръвеник.

 

5-6 май - в Батошево четата води сражение с башибозуци и черкези, дошли откъм с. Душево (Севлиевско), въстаниците спират влизането на турците в селото. В Кръвеник остават Тотю Иванов и Никола Кавалов, а Цанко Дюстабанов заминава за Ново село.

 

6 май - организиране на защитата на Ново село - м. Тотина поляна е определена за лагер на въстаниците, правят се укрепления, монахините от Новоселския манастир осигуряват храна. В с. Новата махала пристигат четници от Трявна, водени от Христо Патрев, Тодор Кирков и Станьо Гъдев, които събират въстаници от близките села и колиби.

 

7 май - въстаниците от Батошево се присъединяват към групата в Кръвеник. До бой не се стига, въпреки че по северното устие на Боаза се появяват турски части. Води се петчасово сражение при Ново село от двете страни на р. Видима.

 

8 май - Габровската чета се попълва от дружините на Тотю Иванов и Георги Бочаров. Събира се цялата чета в Ново село. Поп Харитон загива при отбраната на Дряновски манастир.

 

9 май - сражение при Кръвеник, обсадата е разкъсана, въстаниците започват изтегляне към Балкана. Кръвеник е превзет и тилът на въстаниците е открит. По пътя към вр. Мара Гидик вечерта стигат м. Мезлич, където нощуват в снега. Четата на Христо Патрев и Тодор Кирков полагат клетва в с. Новата махала, разпределят се по отделения. След няколкочасови сражения в м. Чокара с редовна турска войска Новомахленската чета е разбита и се пръска на групи.

 

10 май - продължава движението на Дюстабановата чета към Мара Гидик при много лоши атмосферни условия. 

 

11 май - четниците достигат до м. Рани бунар, където става последното сражение, в което са убити Пенчо Постомпиров, Дончо Фесчията, Колчо Влайков, Никола Фтичев и Досю Димов, Цанко Дюстабанов е ранен. Четата се разпръсква. Фазлъ паша пристига с войска в Габрово за омиротворяване на района. Градът е застрашен от опожаряване. Неговите първи граждани, подкрепени от местния духовен глава - архиерейския наместник свещеник Михаил Маринов, изработват "адрес за сполука" на Фазлъ паша и предприетите от него мерки. Още с предложения откуп от 25 000 гр. общински пари те спечелват благоразположението му.

 

15 юни - Цанко Дюстабанов, Еким Цанков и сещеник Иван Поппетков са обесени в Търново.

bottom of page