
1861 година във Великобритания
В Англия е издаден Закон за движение по пътищата, който ограничава скоростта на всички видове моторни превозни средства на 8 км/ч в градовете и на 16 км/ч в извън населените места.


В Англия Томас Сатън и Джеймс Максуел правят първата цветна снимка. Максуел представя концепцията за цветната фотография на лекция в Лондонското кралско дружество. Образът е на панделка от тартан (характерен шотландски мотив).



Роден е английският биохимик Фредерик Хопкинс, откривател на витамините. През 1929 г. получава Нобеловата награда за физиология и медицина.


Чарлз Дикенс публикува „Големите надежди” с илюстрации на Марк Стоун.




Сър Уилям Крукс, богат английски аристократ, който се увличал от спектроскопията, през 1861 година получил световна слава, като открил химическия елемент талий. Елементът с пореден номер 81 е мек, сребристобял, леснотопим метал. Името му произхожда от старогръцки език thallos - яркозелено, защото най-характерната ивица в неговия спектър е ярко зелена. Съединенията му са силно отровни. Използва се за производство на оптически стъкла, във фотоелементите и като основна съставна част на някои лагерни сплави.


Сър Франсис Галтон е английски викториански учен, антрополог, изследовател, географ, изобретател, евгеник, метеоролог, протогенетик, психометрик и статистик. През 1861 г. той формулира принципите на евгениката . Терминът “евгеника” означава подобряване на човешкия състав и предотвратяване на дегенерацията на генетичния потенциал.

В Англия Томас Крапър усъвършенствал тоалетната чиния и я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.

В Англия е създадена службата за времето от адмирал Робърт Фицрой, който от февруари 1861 г. започва да публикува в английските вестници своите прогнози за времето. Английският адмирал прави първите в света щормови предупреждения за кораби. Той е въвел и термина “синоптична карта”.


Катедралата в Чичестър - построена през 1075 г., е единствената средновековна катедрала с отделна камбанария. През 1861 г. по време на буря камбанарията е разрушена.

Американецът Джордж Франсис Трейн въвежда в Лондон първата трамвайна линия за „конските трамваи” – уличен трамвай, теглен от коне, за да не стърчи над нивото на улицата.



Девет от десет човека знаят, че крушката е открита от Томас Едисон и грешат, открита е от Джоузеф Суон. Сър Джоузеф Уилсън Суон - физик и химик, роден в Съндърланд, през 1861 г. демонстрира въглеродната лампа с нажежаема жичка, една година преди Едисоновото изобретение.
