top of page

1861 година във Франция

Д-р Петър Берон започва да издава в Париж своята 7-томна Панепистема" - Всенаука (1861-1867) с амбицията да обобщи всичко, постигнато от науките дотогава, създавайки единна и цялостна концепция за човека и вселената, за човека и света. Убеден в правилността на наблюденията и изводите - за възникването и еволюцията на живота, изгражда своята концепция за произхода на телата и същността на химичните процеси. За да изрече мисълта, приемана и от по-късните тълкуватели – „Всички науки са свързани помежду си”.

Капиталният му труд е твърде слабо известен в България. В това седемтомно произведение от над 5000 страници на френски език, той прави опит да обобщи и синтезира знанията и достиженията на медицината, естествените науки, философията и хуманитарните дисциплини. Първите четири тома излизат под общото заглавия „Опростена физика”. Пети, шести и седми том търсят отговорите на вечните загадки около произхода на човека и вселената.

Please reload

В Париж е създаден вестник “Le Temps” (Време), където пише Анатол Франс.

Please reload

Във Франция Пиер Мишо и неговият син Ернст създават велосипед с въртящи се педали.

Please reload

В Париж започва строителството на нов оперен театър по проект на Шарл Гарние, в стил боз-ар, който е шедьовър на архитектурата на Втората империя. Пале Гарние е тринадесетата оперна зала в Париж.

Please reload

Французинът Гюстав Доре, най-оригиналният илюстратор на всички времена, завършва 76-те илюстрации към „Ад” на Данте. До наши дни има над 200 издания от тях.

Please reload

Луи Пастьор – френски химик и един от основоположниците на микробиологията, излага теорията си, че липсата на кислород е това, което предпазва консервите от разваляне. В публикуваната студия за ферментационните процеси той формулира т.н. "ефект Пастьор".

Please reload

В Париж френският лекар и патологоанатом, Пол Пиер Брока, получава световна популярност с откриването на речедвигателния център в мозъка – наречен „Зона на Брока”.

Please reload

На 30 октомври е роден Емил-Антоан Бурдел – френски скулптор, който ползва моделите на гръцката и средновековната скулптура, за да възвърне класическата роля на скулптурата като неизменна част от архитектурата и публичната среда. Затова той се счита за един от пионерите на монументалната скулптура на 20 век.

Особено известно произведение на Бурдел са скулптурните фризове по фасадата на театър Шан-з-Елизе в Париж, изобразяващи превъплъщенията на драматичните изкуства и музите.

Please reload

На 24 август умира френския геолог Пиер Бертие, открил бокситът - най-важната алуминиева руда край селото Ле Бо-д-Прованс, Южна Франция, през 1821 г.

Please reload

bottom of page