
1861 година в САЩ
Започва американската Гражданска война. Избраният за президент на САЩ Ейбрахам Линкълн се обявява срещу робството, което довежда до отцепването на 11 южни щата. През 1861 г. техните войски нападат Форт Съмтър, Южна Каролина, което поставя началото на една изключително жестока и кръвопролитна война.




Сан Франциско и Ню Йорк са свързани с телеграфна линия. Пуснато е първото телеграфно съобщение – от Калифорния до президента Ейбрахам Линкълн във Вашингтон.
Доктор Ричард Гетлинг по време на Гражданската война в САЩ изобретява огнестрелното оръжие „гетлинг” – първата картечница в света.
В хода на Освободителната война, при обсадата на редутите край Плевен, великият княз Николай Николаевич (командващ Дунавската армия), отпуска от резерва две батареи “скорострелни оръдия” (картечниците Гатлинг). След завършването на войната, картечниците са подарени на младата Българска Земска войска.

Американецът Джон Чарлтън създава първата пощенска картичка и продава правата на печатаря Хайман Липман.



Американската фирма “Браун и Шарп” произвежда първите универсални фрезови машини.

Започва производството на автоматични пушки с магазинни устройства. Техен конструктор е американският инженер Кристофър Майнър Спенсър.
През 1861 г. французинът Поте изобретил унитарен патрон с централно възпламеняване. По-късно англичанинът Боксер заменил хартиената гилза с метална.

Медалът на честта – най-високото военно отличие в САЩ, което се присъжда за проявен героизъм във военна обстановка е учредено от Ейбрахам Линкълнпо време на американската гражданска война.

През 1861 г. Илайша Отис патентова обезопасения асансьор и той фигурира под номер 31 128 в патентите в САЩ. При него кабината не пада, ако се скъса въжето. Днес Otis Elevator Company е най-големият производител на асансьори в света.


В САЩ са пуснати в обръщение първите банкноти. Те се печатали на особена ленено-памучна хартия в зелена окраска.
Елизабет Блекуел – първата жена лекар в САЩ открила своя болница - Нюйоркска амбулатория за жени и деца в квартал на бедните. Тя помагала в избора и обучението на медицински сестри за гражданската война. Блекуел създала медицинско училище за жени, за да даде възможност и на други жени да станат лекари.

Самуел Гудейл патентова в Синсинати първата машина с движещи се изображения PeepShow.
Коулмън Селърс пък патентова кинематоскопа.



Започва строителството на Вашингтонския университет в Сиатъл.

Джон Еберхард Фабер открива първата фабрика за моливи в Ню Йорк.


На 30 септември е роден Уилям Ригли-младши, американски индустриалец, създал заедно с Хенри Флиър най - известната компания за производство на дъвки в света - "Ригли" през 1914 г. Тяхна е заслугата за изобретяването на първата дъвка за балончета - "Дабъл Бабъл" през 1928 г. Историята на съвременната дъвка започва през XIX век в Америка. През 1892 г. Уилям Ригли решава, че дъвката е откритието на бъдещето.
Той е първият, който използва рекламата за да реализира продажба в големи мащаби. В Чикаго, за да привлече вниманието на клиентите, той добавял по една дъвка към всяко бурканче със сода (1891). А когато дъвката станала по-търсена, започва да продава само нея. Така през 1893 г. се появява знаменитата Juicy Fruit. За да вдигне продажбите, Ригли взема телефонни указатели и изпраща по четири дъвки на всеки от записаните там абонати. Към 1920 г. произвежда годишно 9 млрд. дъвки на лентички и става най-големият в света рекламодател на един единствен продукт.



На 15 септември е роден Чарлз Дюрея в Кантон, Илинойс. Братя Дюрея са основоположници на американската автомобилна индустрия. Те основават Duryea Motor Wagon Company през 1896 г., първата компания в САЩ производител и продавач на бензинови транспортни средства в Новия свят. Първият автомобил Duryea, един от първите американски бензинови автомобили е направен в Спрингфийлд, Масачузетс през 1893 г.

На 12 август в Ню Йорк умира Елифалет Ремингтън – създателят на дулото на съвременните оръжия – бойни , въздушни пушки, ловджийско оръжие, револвери и муниции. В далечното начало на 19 век той прилага нов начин за обработка на метала, за да се получи отверстието, през което да се изстрелва барут, а след това патрони. Това замества популярния в тези времена мушкет и слага началото на новия вид модерно оръжие. Той измисля и усъвършенства затвора - първо с управлявана ръчно задна част на цевта, а след това с презареждане чрез движение напред - назад. Негова рожба са и “чупещите” се цеви, при които дулото се отделя от ръкохватката чрез огъване на 90 градуса и така в патронника се поставят мунициите.

